Rozvoj demokracie
Rozvoj demokracie
200 let stará zastupitelská demokracie volá po změně, neboť již nestačí „tempu rozvoje informační společnosti“.
Jedná se především o následující nedostatky (podle webových stránek Hnutí za přímou demokracii HzPD):
- syndrom politiky coby profese „horizontu voleb“ – podstatou je schopnost manipulovat se svým okolím a voliči;
- realita politického života ve výsledku před zájmy veřejnosti upřednostňuje zájmy skupin, snížená motivace respektovat požadavky veřejnosti, nyní již při prosazení deliberativní demokracie lze tomu čelit;
- stabilní skupina několika málo stran, které se střídají u moci, i pouhá účast v opozici zaručuje část moci, vlivu a ekonomického prospěchu;
- těžkopádnost volby řešení: politici nerozhodují o jednotlivých kauzách, volí abstraktní balíky koncepcí v podání jednotlivých politických stran, musí s tím, co chtějí, hlasovat i pro to, co nechtějí (jako kabelová televize – k jednomu programu pět dalších, které nikdo nechce);
- pasivita občanů vyplývající z nemožnosti zasahovat do aktuálního dění, necítí se zodpovědnými za řešení závažných problémů ve společnosti, vede to k oslabení pocitu solidarity jak mezi lidmi, tak s okolní mimolidskou přírodou, přitom environmentální a sociální problémy začínají být pro naši epochu stále příznačnější.
Nové formy demokracie se projevují zejména jako deliberace, tj. rokování občanů o aktuálních otázkách, např.„městská shromáždění“, dnes internetová shromáždění a občanské komise se složitým mechanismem zaručujícím maximální objektivnost.
Poslanci nemohou konkurovat šíři záběru občanských komisí. Občanské komise zapojují do deliberativní fáze legislativního procesu tisíce občanů, přinášejí doporučení vyjadřující zájem celé společnosti. Korumpující vliv je v občanských komisích vyloučen, poněvadž jejich náhodné složení eventuální vznik specifických zájmů předem znemožňuje.
Podle HzPD Občanské komise přináší hlubokou změnu (hlubší než pouhé uzákonění práva občanů na iniciativu a referendum) do ústavy. HzPD navrhuje Občanskou ústavu jako první toho druhu v dějinách: „nyní jsme to opět my, Češi, kteří ukazujeme ostatním národům cestu reformy, pravděpodobně nezbytné pro zachování naší civilizace ohrožované drancováním přírody, terorismem a nekontrolovatelným šířením zbraní hromadného ničení.“
Podle vlastního statutu je Hnutí za přímou demokracii přesvědčeno, že naplnění těchto demokratických ideálů je v době globalizace možné jen na mezinárodní úrovni. Hranice národních států již dávno překročila moc globalizovaných nadnárodních firem, stejně jako je překročila globální ekologická krize. Je na čase položit reálné základy také pro globální lidskou solidaritu. Svobodu a naše životy můžeme ubránit a dále rozvíjet jen společně.
Cílem Hnutí za přímou demokracii je: přímá demokracie v obci, v ČR i v Evropské unii!
Lze se vší odpovědností tvrdit, že současné pojetí zastupitelské demokracie se pomalu ale jistě dostává více na stranu problémů než na stranu jejich řešení. HzPD k tomu poskytuje celou řadu argumentů. Výsledný verdikt je zřejmý – demokracii musíme reformovat, aby sloužila TUR. Je to citlivá otázka a pravděpodobně největší překážka na cestě k udržitelné společnosti. Snad nikde jinde není tolik potřeba „vícerychlostní řešení“. Tento přístup si musí „aktivisté“ věřící ideálům TUR prosadit za každou cenu, jinak se nehneme z místa.
Osud nové společnosti souvisí i s její schopností řešit globální problémy včetně harmonie člověka s přírodou. Řešení těchto úkolů nelze odkládat „na lepší časy“.
K dlouho neřešeným problémům, vzniklým již v minulém století, se přidávají nové problémy s četností větší, než se daří mobilizovat k jejich řešení. Tento závod: problémy – řešení, vyhrávají problémy. Bohužel je tomu tak a pravdu má také aktivista z Afriky, když říká: „naše dnešní problémy nám za pár let budou připadat jako šálek nedělní ranní kávy“. Lékem na exponenciální růst problémů musí být také exponenciálně rostoucí rychlost jejich řešení pomocí (permanentně) otevřené informační demokracie.
Otevřená informační společnost:
… „Kombinace přímé a zastupitelské demokracie je výslednicí konkrétních podmínek. Všeobecná dostupnost informací, vědeckých poznatků, vzdělání a kultury je přitom podmínkou. Demokracie musí být povýšena nad její procedurální pojetí, s vyšší mírou autonomie pro občany.“
Myšlenkové tanky jsou nervová centra otevřené informační společnosti – jejich výstupy pomáhají rozvoji adaptability v podobě znalostí, zručností, manažerských přístupů k tomu co udělat a jak udělat a stanovení priorit.
„Myšlenkové tanky však nesmí ustrnout na schématech tržně-kapitalistické racionality, ale přesměrovat pozornost od kvantity ke kvalitě, od striktně ekonomických k širším sociálně-ekonomickým ukazatelům, od individuálních zisků k celospolečenským (a globálním) zájmům a od individualistických k celostním systémovým přístupům.
Nová společnost musí vyrůstat z praxe, její projekt musí být dynamický a otevřený a nesmí zastiňovat poznání různých cest a prostředků, jichž lze aktuálně využít.“ (Pavel Sirůček)
Parciální a dílčí řešení znamenají, že společnost není připravena.
Rozhodující je nová politická kultura (!) s jejím důrazem na hledání pozitivní spolupráce.
Problém je v nás – „nevěnujeme se politice“, nejsme angažováni, proti tomu HzPD vyzdvihuje aktivizující mechanismus účasti občanů nad rámec tradiční zastupitelské demokracie a my dodáváme: nerozhoduje počet „voličů“, ale kvalita rozhodnutí.
Metami moderní společnosti jsou adaptabilita, nárůst zručností a znalostí. Není čas – 20 let uteče jako voda! (I. Fišera)
Co dělat „s vymýváním mozků“? Proti tomu se postupuje zatraceně těžko, je nutné získat veřejnost (srozumitelně a blízko) (I. Fišera).
Základ je ve školách – vzdělávání, příprava učitelů a nadšení pro věc! Vzdělávání a výchovu neoddělovat.
Závěry pro ČR:
-
být „on-line“ a ne kamenné hrady, k tomu kvalitní lidi
-
roste úloha sítí
-
„kreativní“ management a management státu
-
snižovat energetickou závislost – princip štíhlosti (Japonsko)
-
český příspěvek ke globálnímu zvládnutí problémů
-
ekologická výchova a vzdělávání - příprava učitelů – nadšení pro věc!
-
vzdělávání „existenční“
-
získat veřejnost (překonání „haló efektu“ zelených)
-
boj proti kriminalitě
-
hospodářská zahrada