Jdi na obsah Jdi na menu
 


NEZISKOVÝ SEKTOR

28. 6. 2011

 

NEZISKOVÝ SEKTOR

* „Rozvoj neziskového sektoru souvisí s vývojem občanského sektoru v informační éře, který i když nestátní, objektivně plní společensky pokrokovou aktivizační roli.“ (2/s.62)

„Stát a další profesionální organizace by se však měly vždy, pokud je to jen trochu možné, třetímu sektoru, závislému na amatérské činnosti a nárazové charitativní pomoci, snažit ulevit. Protože umožní-li se třetímu sektoru, aby se dobře etabloval, na oplátku dokáže obohatit výběr a současně kvalitu veřejných služeb. Zároveň ovšem přispívá k rozvoji občanské kultury a pospolitosti. K tomu, aby dokázal třetí sektor plnit tuto funkci, je zapotřebí aktivních jedinců s podnikavým duchem. Tito jedinci mohou přijít s inovacemi, kterými výrazně obohatí občanskou společnost a zároveň přispějí ke zlepšení ekonomické úrovně.“ (6/s.85)

Dobrovolnické organizace „uvádějí do pohybu geniální mechanismus akumulace sociálního kapitálu: podporují tvorbu sociálního kapitálu v komunitách, což jim dává větší šanci, aby byly schopny stát na vlastních nohách.“ (6/s.85)

Organizace třetího sektoru lze také výhodně kombinovat s podnikáním a tím posílit sociální programy.“ (6/s.85)

Sociální poptávka se považuje za zdroj nových nápadů, technologií a dlouhodobých investic. (6/s.86)

Nadějným ukazatelem je nárůst nevládních organizací: v roce 1950 jich existovalo pouze něco kolem dvou nebo tří set, v současné době jich je více než 10.000, přičemž jejich počet stále stoupá. (6/s.125)