CHARAKTER PRÁCE A ZMĚNA HODNOT
CHARAKTER PRÁCE A ZMĚNA HODNOT
*Vše nasvědčuje tomu, že kyvadlo dějin v naší zemi (nejen?!) je vychýleno na stranu „bujícího individualismu, který je pojímán nejen jako odpor proti kolektivní solidaritě, ale i jako právo silnějšího či bohatšího na kořist v nejen podobě věcí, ale i moci nad lidmi.“ (12/s.28) Nezbývá než usilovat o přijetí takového systému „ve kterém potřeba peněz bude doprovázena kolektivností, solidaritou a chápáním potřeb společnosti“. (12/s.28)
„Patrně nejnáročnějším a nejsložitějším úkolem socialistické společnosti bude pravděpodobně postupná změna žebříčku individuálních životních hodnot, odsunutí idolu zisku a samoúčelné prestižní spotřeby z vrcholu osobních ambicí a jejich nahrazení humanitními cíli.“ (7/s.29-30)
Nelze rezignovat na prosazení takového modelu hospodářského systému, který povede ke změně hodnot. Jakkoli představa o tomto systému vznikne „za hranicemi ekonomiky“ musí být v této ekonomice aplikován. Víra ve změnu hodnot, která by „ležela již za hranicemi ekonomiky“ (7/s.29-30), tedy mimo způsob hospodaření, patří k nejslabšímu článku programu a činnosti ekologických stran a hnutí. Jedinou správnou budoucností je požadavek změny hodnot vyplývající z přesvědčení, že „jiný způsob výroby je možný“. Logika řešení problému pak vede ke spolupráci zelených a radikální levice.
Revoluční změny v charakteru práce při růstu seberealizačních, tvořivých rysů povedou k překonání honu za bezduchým konzumem jako motivu k práci a základu hodnotových orientací člověka. (3/s.7)