Úvod
11. 7. 2011
„Solidní středostavovské městečko Mondragón s 23 000 obyvateli nehyzdí žádné bilboardy ani díry na silnici. Neexistují tu luxusní rezidence na kopcích ani chudoba v ulicích. Nikdo není příliš bohatý, ale každý má dost, aby dobře bydlel, zdravě jedl a užíval moderních vymožeností. Lidé jsou přátelští, hovorní a důvěřující.
Úvod
Celosvětová hospodářská krize a výsledky voleb v České republice přivedly k zostření a posunu ve vnímání tradičních témat levice a pravice mezi intelektuály, velkou měrou na tom mají zásluhu pravidelní přispěvatelé do Britských listů a Deníku Referendum.
Jak krize ovlivnila volby? Je politika byznysem v zajetí marketingových a reklamních agentur? Nastal čas odklonu levice včetně sociálních demokratů od paternalismu? Znamená to přechod blíže k občanské společnosti a příchod nového étosu v podobě neelitářské participativní levice? Patrně ano, to vše vyvolává stále silnější diskusi, po dvaceti letech od Listopadu 89 se čím dál zřetelněji ukazují limity světového neoliberalismu, otvírá se okno příležitostí pro levici s novou identitou.
Kapitalismus vnímaný jako vítěz po zhroucení totality v zemích tzv. reálného socialismu v Evropě začal sám sebe považovat za vládce konzumní přítomnosti bez starostí o život podporující budoucnost. Otevřel dveře k omezování sociálního státu a podpořil rozvoj nedemokratických ekonomik po celém světě. Společně s vytěsněním systémové teorie to nakonec vedlo ke vzniku výrazných nerovnovách ve světovém hospodářství. Koncept neoliberální ekonomie se hroutí a je bezradný, lépe řečeno odmítá /a přitom východiskem je/ návrat k mnohorozměrné demokratické kontrole.