MARTIN POTŮČEK: Odpovědi na otázky časopisu Marathon
MARTIN POTŮČEK: Odpovědi na otázky časopisu Marathon
1. V čem vidím největší problém současnosti.
V nedostatečné kapacitě vládnutí (insufficient capacity of governance). Lidstvo neumí spravovat svoje vlastní záležitosti - rozpoutalo takovou dynamiku nekontrolovaných civilizačních změn, že za ní zavedené způsoby vlády dost beznadějně zaostávají. To vytváří nebezpečné "kapsy" konfliktů a tenzí a živí potenciály destrukce a zkázy.
2. Jak přistoupit k jeho řešení.
Obecné řešení není známo - a těžko předpokládat, že kdy známo bude. Určující bude právě rychlost proměn, která povede k tomu, že každá změna regulace bude v okamžiku svého zavedení nejspíš už zastaralá. Míříme na neustále se pohybující cíl. Není zaručeno, že nedojde ke katastrofě; jazýčkem na vahách mohou být právě dostačující nebo naopak nedostatečné kapacity vládnutí
Nicméně je možno se pokusit o vyjmenování několika určujících neuralgických bodů a dosavadních představ, jak je léčit:
-
Disproporce mezi globální regulační silou trhu a absencí globální úrovně správy; cestu vpřed ukazují organické integrační tendence v Evropě, představované především Evropskou unií, a podobné tendence na úrovni světových organizací a summitů.
-
Nedostatečná koordinace mezi globální, národní, regionální a místní úrovní správy; pomoci mohou sítě podpořené moderními informačními technologiemi a podpora nových režimů správy, založených na sdílení odpovědnosti.
-
Nedostatečná koordinace mezi jednotlivými resorty; při řešení průřezových problémů bude nutno uplatňovat metody cílového programování, horizontální a maticové řídící struktury.
-
Diferenciace životních podmínek a stylů s sebou nese destrukci organických forem sociální soudržnosti; liberalizace trhu vede k oslabování institucionálních forem udržování podmínek sociální soudržnosti - státu veřejných sociálních služeb. Jediným (leč spíše ústupovým) způsobem odolávání těmto tlakům je rychlé přizpůsobování se neformální pomoci, institucí občanského sektoru a státu veřejných sociálních služeb měnícím se poměrům.
-
Přes vznešená hesla o šetrnosti k životnímu prostředí a sledování kritéria trvalé udržitelnosti se více než ohledy na ostatní formy života a osudy příštích generací prosazují úzké a krátkodobé zájmy jedinců a korporací na maximalizaci zisku. Přivodit obrat může jen striktní regulace prosazující dlouhodobé veřejné zájmy a uvědomělá skromnost jako životní styl.
-
Neodpovědnost politické reprezentace a neodpovědnost občanů ve vztahu k veřejným záležitostem se navzájem posilují. Cesty k přetnutí této negativní vazby tkví ve vzdělávání a ve zrovnoprávnění forem a rámců participativní demokracie a přímé demokracie s tradičně rozvinutější (ale nedostačující) demokracií zastupitelskou.
Tyto a další zde nezmíněné problémy dobrého vládnutí i nabízející se cesty jejich řešení ovšem díky dominanci médií v nastolování veřejně politických témat téměř nevstupují do životního obzoru většiny lidí, jsou z něj vytěsňovány náhradními tématy. Cestou k řešení může být přijetí a důsledná realizace účinné mediální politiky, vytvářející odpovídající rámce pro činnost soukromých médií i médií veřejné služby.
nedatováno, Martin Potůček.